Fiorentina και West Ham αποτελούν το ζευγάρι του τελικού του Conference League της Πράγας

Αγγλο-Ιταλική “μάχη” στον τελικό του Europa Conference League μεταξύ Φιορεντίνια και Γουεστ Χαμ. Ο μεγάλος τελικός θα γίνει στο ”Eden Arena ” στην Πράγα στις 7 Ιουνίου

Αλκμααρ – Γουεστ Χαμ 0-1

Άντεξε στην πίεση της Άλκμααρ και προκρίθηκε στον τελικό του Conference League η Γουέστ Χαμ! Οι Άγγλοι πήραν και τη νίκη με 0-1, χάρη σε γκολ του Φορνάλς στο 90’ + 4’ λεπτο.

Μετά το 2-1 υπέρ των Άγγλων στο Λονδίνο, οι Ολλανδοί γνώριζαν ότι έπρεπε να σκοράρουν για να έχουν ελπίδες πρόκρισης, αλλά παρότι ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι τελικά πήραν τη νίκη και την πρόκριση! Οι… δικοί μας Παντελής Χατζηδιάκος και Βαγγέλης Παυλίδης αγωνίστηκαν βασικοί και σε ολόκληρο το ματς.

Η Γουέστ Χαμ ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά στο ματς προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, με τον Μπόουεν να σουτάρει λίγο άουτ στο 17’ και τον Πακετά να στέλνει την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι με δικό του σουτ στο 25’. Στη συνέχεια η Άλκμααρ πήρε τα ηνία του αγώνα, κυκλοφορώντας την μπάλα γύρω από τη μεγάλη περιοχή των Λονδρέζων, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες.

Η Άλκμααρ συνέχισε να πιέζει αλλά δεν βρήκε ποτέ τον τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, παρότι έπαιξε φουλ επίθεση στα τελευταία λεπτά, με την Γουέστ Χαμ να χτυπάει στην αντεπίθεση και να παίρνει τη νίκη με 1-0 χάρη σε γκολ του Φορνάλς στο 90’+4, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον πρώτο ευρωπαϊκό τελικό της από το μακρινό 1976!

Βασιλεία – Φιορεντίνα 1-3

Θρίλερ και χαμόγελα για τη Φιορεντίνα. Οι «Βιόλα» γονάτισαν (1-3) στις καθυστερήσεις της παράτασης τη Βασιλεία με ήρωα τον Μπαράκ και προκρίθηκαν στον τελικό του Conference League.

Αποδόθηκε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη για τη συνολική εικόνα των δύο μονομάχων. Η ιταλική ομάδα εμφανίστηκε αποφασισμένη να ανατρέψει το εις βάρος της 2-1 του πρώτου αγώνα και νίκησε με το ίδιο σκορ στην κανονική διάρκεια, στην οποία ήταν ξεκάθαρα η καλύτερη ομάδα.

Στο 35’ λεπτό ο Μπιράγκι εκτέλεσε εξαιρετικά το κόρνερ από τα δεξιά, ο Γκονζάλες κυριάρχησε στον αέρα και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η απάντηση δόθηκε στο 55’ λεπτό λεπτό με τον Αμντουνί να φεύγει στην κόντρα μετά από γέμισμα του Πελμάρ και να αδειάζει τον Ιγκόρ με εντυπωσιακό τρόπο, προτού εκτελέσει για το 1-1.

Η Φιορεντίνα πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 72’ λεπτό, όταν έπειτα από σέντρα του Άμραμπατ, η άμυνα των γηπεδούχων δεν μπόρεσε να διώξει και ο Γκονζάλες, ο οποίος καιροφυλακτούσε, εκτέλεσε σχεδόν από το ύψος του πέναλτι για το 1-2.

Με το 1-2 ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Απίστευτη ευκαιρία της Φιορεντίνα με Ρανιέρι στο 120’+4’, καθώς αστόχησε με γυριστό σουτ από κοντινή απόσταση. Για να φτάσουμε στο 120’ + 9’ με ήρωα τον Μπαράκ να πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ στο 120’+9’ και με το 1-3 οι Ιταλοί έκλεισαν θέση για τον τελικό.