Live σχολιασμός του αγώνα της ΕΛΛΑΔΑΣ από τον πρώην διεθνή καλαθοσφαιριστή του ΑΠΟΛΛΩΝΑ Ηλία Καραϊσκου

• Live σχολιασμός του αγώνα της ΕΛΛΑΔΑΣ από τον πρώην διεθνή καλαθοσφαιριστή του ΑΠΟΛΛΩΝΑ Ηλία Καραϊσκου τον οποίο και ευχαριστούμε πολύ για την πολύτιμη συνεισφορά του.

Η Ελλάδα απόψε έχει όλα τα φόντα να συνεχίσει την καλή και αήττητη πορεία της. Ο αγώνας δεν είναι εύκολος αλλά αισιοδοξούμε για την νίκη. Έχουμε το μομέντουμ, έχουμε το πλεονέκτημα του σούπερ σταρ Γιάννη ο οποίος από μόνος του, σε μια καλή βραδιά είναι ικανός για όλα και γέρνει την πλάστιγγα προς την Εθνική Ελλάδος. Έχουμε επίσης τους παίκτες που μπορούν νε ξεχωρίσουν και να μας δώσουν την νίκη. Έχουμε και καλό προπονητή που διαβάζει το παιχνίδι. Εν αντιθέσει με τους Γερμανούς, που δεν έχουν το τρανταχτό όνομα (όπως πχ Ντιρκ Νοβίτσκι από το παρελθόν). Έχουν όμως πολύ καλούς παίκτες με σταθερή, συνήθως, καλή εμφάνιση, έτσι είναι πιο συμπαγής ομάδα. Εξ άλλου έχουν 6 παίκτες στην Ευρωλίγκα και 3 ΝΒΑερς! Παίζουν και στην έδρα τους! αλλά και η Ελληνική παρουσία στην κερκίδα θα είναι ενισχυμένη! Προβλέπω κλειστό παιχνίδι, με αγωνία μέχρι το τέλος! Καλή Επιτυχία ΕΛΛΆΔΑ!

Οι Γερμανοί είναι συνήθως εύστοχο. Απόψε το έχουν παρακάνει, δεν μπορεί να συνεχίσουν έτσι όλο το βραδι. 24 πόντοι στα πρώτα 5 λεπτά είναι όντως εξωπραγματικό!

Οι Γερμανοί είναι συνήθως εύστοχοΙ. Απόψε το έχουν παρακάνει, δεν μπορεί να συνεχίσουν έτσι όλο το βραδι. 24 πόντοι στα πρώτα 5 λεπτά είναι όντως εξωπραγματικό! Ενώ στα 7’10” ήδη πλησιάσαμε στο σκορ, 28-25… Με δράστη κυρίως τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, με 13 πόντους! Ήδη προηγείται, εκτός από τους πόντους, και στα ριμπάουντ (3) και ασίστ (4)… Σημαντικό και το “ζεστό” χέρι του Τ. Ντόρσεϊ με 2 στα 2 τρίποντα! Όπως και η βοήθεια των υπολοίπων παιδιών.

31-27 το πρώτο 10λεπτο! Ξέφρενος ρυθμός, μας ξέφυγαν λίγο στην αρχή οι Γερμανοί οι οποίοι ήταν πάρα πολύ ευστοχοι. Στα μέσα του 10λέπτου ξεκίνησε η κάλαθο μηχανή που λέγεται Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος έκλεισε το Α’ 10λεπτο με 13 πόντους! Ευστοχοι και ο Ντόρσεϊ (2μ2 τρίποντα) και ο Παπαγιάννης (κ2/2 δίποντα).

Ελλάδα 61 – Γερμανία 57 σκορ Α’ ημιχρόνου!!
Με το τέλος του Α’ ημιχρόνου συνεχίζεται ο ξέφρενος ρυθμός, το “run and gun” και η μεγάλη ευστοχία… Είδαμε και εμείς, ευτυχώς, μια εύστοχη Ελλάδα. Ανέβηκε ο Ντόρσεϊ στους 13π με 3/4 στα δίποντα & 2/3 3π & 1/1βολη. Ζεστός και ο Γ. Λαρεντζάκης στα 6 λεπτά που έπαιξε με 8 πόντους (1/1 2ποντα & 2/2 τρίποντα) Πρέπει να προσέξει όμως τα φάουλ, έφτασε τα 3, όπως και ο Ν. Καλάθης. Παπανικολάου (7π) και Σλούκας (6π) πολύ θετικοί. Μάλιστα ο Σλούκας με το buzzer beater 3ποντο από το κέντρο του γηπέδου ασφαλώς και έβαλε υποψηφιότητα για την τοπ φάση της αγωνιστικής! Ο δε Γιάννης Αντετοκούμπο συνεχίζει τις “υψηλές πτήσεις”, έφθασε στους 19ποντους, 5 ριμπάουντ & 6 ασσίστ..! βάζοντας σοβά η υποψηφιότητα για triple double!
Τα 3 φάουλ των Καλάθη & Λαρεντζάκη και τα 2 του Σλούκα είναι πρόβλημα. Φυσικά έχουμε παίκτες, υλικό, πχ Παπαπέτρου που αναμένουμε και τη δική τους συνεισφορά.
Πρέπει να προσέξουμε να μην έχουμε, στο β’ ημίχρονο να μην έχουμε την ιδια εκκίνηση με το πρώτο ημίχρονο.

Γ’ 10λεπτο : Ελλάδα 71 – Γερμανία 83 (επί μέρους σκορ 10-26)
Όπως το είπαμε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, τελικά είχαμε άσχημο ξεκίνημα και στο β’ ημίχρονο… . Στο πρώτο 5λεπτο είχαμε, εις βάρος μας, επί μέρους 18-3! (μια βολή ο Γιάννης & 2 ο Λαρεντζάκης)
Ο Σρέντερ, που ήταν αμφίβολος, έφθασε στο 30’λεπτό τους 17πόντους και 8ασσίστ. Όπως και ο Βάγκνερ 16πόντους.
Η αστοχία συνεχίστηκε από όλους, και αν ο Γιάννης δεν έβαζε, προς το τέλος, 7 συνεχόμενους πόντους θα είμασταν ήδη εκτός αγώνα..
Εφόσον οι Γερμανοί, εν αντιθέσει με εμάς, συνεχίζουν την ευστοχία, πρέπει να προσέξουμε την άμυνα μας.

Τέλος αγώνα Γερμανία 107 – Ελλάδα 96.
Δυστυχώς αποχαιρετούμε το Ευρωμπάσκετ 2022 για το οποίο είχαμε ψηλότερες προσδοκίες. Είχαμε ελπίδες και δυνατότητες. Δικαιούμαστε κάτι καλύτερο. Μείναμε για άλλη μια φορά εκτός μεταλλίων. Δυστυχώς η φρενήρης Γερμανία με την ευστοχία της έβαλε τέλος στα όποια μας όνειρα.
Το κακό μας ξεκίνημα και το ακόμα χειρότερο Γ’ 10λεπτο (26-10 επί μέρους σκορ) μας στοίχησε. Στο Δ’ 10λεπτο, όπως εξελίχθηκε, δεν είχαμε ελπίδες… Αξίζει να σημειωθεί ότι απο το 20′ μέχρι το 35′ είχαμε μια βολή από Λαρεντζάκης και οι υπόλοιποι πόντοι ήταν από τον Γιάννη.
Όμως ήλθε και η αποβολή του Γιάννη στο 35″ με 2 αντιαθλητικό φάουλ (τα διαιτητικά λάθη στο τουρνουά συνεχίστηκαν αφού δεν είδαν το φάουλ που προηγήθηκε πάνω στον Θανάση).
3’48” πριν το τέλος αποβλήθηκε και ο εριστικός Σρέντερ της Γερμανίας.
Νομίζω το β’ ημίχρονο πήγε αρκετά στραβά κυρίως της μεγάλης μας αστοχίας. Είχαμε βεβιασμενα σουτ, χωρίς διεκδίκηση των ριμπάουντ έτσι δόθηκε η ευκαιρία στη Γερμανία για γρήγορες επιθέσεις που την ευνόησαν αφού συνεχίστηκε η ευστοχία της. Νομίζω έπρεπε και ο Ιτούδης να ανακατέψει περισσότερο την τράπουλα και το σύστημα της ομάδας.
Από την άλλη η Γερμανία ήταν εξαιρετική και, όσο και να μας λύπησε, της αξίζουν συγχαρητήρια.