Real και Manchester City έμειναν στο 1-1 και όλα είναι ανοιχτά για την ρεβάνς στο ‘’Etihad’’

Όλα ανοιχτά για την ρεβάνς του «Etihad» (Τετάρτη 17/05, 22:00) άφησαν Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι, μετά το 1-1 στον πρώτο ημιτελικό του Champions League στο «Santiago Bernabéu».

Κυριαρχία της Σίτι, και γκολ από Ρεάλ!

Στο πρώτο ημίχρονο η Μάντσεστερ Σίτι έβαλε πολύ πίεση ψηλά, τα ποσοστά κατοχής της μπάλας έφτασαν το 75% και οι παίκτες της μπήκαν στην αντίπαλη περιοχή σε πάνω από δέκα περιπτώσεις.

Ο Τιμπό Κουρτουά όμως ήταν σταθερότατος στις μακρινές προσπάθειες των Κέβιν Ντε Μπρόινε και Ρόδρι, αλλά και σε κεφαλιά του Έρλινγκ Μπράουτ Χάαλαντ, με τους γηπεδούχους να κλείνονται υπερβολικά πίσω.

Στις δύο περιπτώσεις που έφτασαν κοντά στην εστία του Έντερσον, την πρωτη φορά άγγιξαν και στην δευτερη φορά πέτυχαν το γκολ. Στην πρώτη, ο Ρούμπεν Ντίας πρόλαβε σωτήρια την ασίστ του Βινίσιους Ζούνιορ στον Καρίμ Μπενζεμά. Την δεύτερη φορά, ο Καμαβινγκά έκανε κούρσα από τα αριστερά με την μπάλα πίσω από την σέντρα, πάσαρε στον Βινίσιους και ο Βραζιλιάνος, με καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Έντερσον πετυγάινοντας το 1-0 στο 36’ λεπτό.

Ποδοσφαιρικά, το πλάνο του Γκουαρδιόλα λειτούργησε στην εντέλεια, αφού η ομάδα του ήταν κυρίαρχη, είχε την μπάλα, ήξερε τι να την κάνει και έβαζε συνεχώς στην αντίπαλό της προβλήματα για δυνατούς λύτες.

Ουσιαστικά, όμως, ο Αντσελότι ήταν και πάλι ο νικητής στο πρώτο ημίχρονο, αφού η Ρεάλ κράτησε τις αγγλικές επιθέσεις με την εμπειρία της και καταφερε να σκοράρει με ένα σουτ και μοναδικό σουτ εντός εστίας.

Η Ρεάλ το μομέντουμ, η Σίτι το γκολ!

Η Ρεάλ στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε έχοντας μεγαλύτερη κατοχή και έβγαινε καλύτερα από την πίεση της Σίτι, με Κρόος και Λούκα Μόντριτς να πέφτουν στα αριστερά και τον Καμαβινγκά να προωθείται ως τέταρτος χαφ.

Λίγο μετά το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, μάλιστα, άγγιξε το 2-0 όταν έκαναν μια καταπληκτική ομαδική ενέργεια που δεν τελείωσε όπως θα ήθελε ο Μπενζεμά, στέλνοντας την μπάλα ψηλά.

Η Σίτι απάντησε με μοναδική ευκαιρία του Ντε Μπρόινε και καταπληκτική απόκρουση του Κουρτουά, σε μια φάση όπου ο βοηθός σήκωσε την σημαία για οφσάιντ, αλλά αν η μπάλα πήγαινε στο βάθος της εστίας, το VAR θα ήταν εξαιρετικά οριακό.

Το μομέντουμ «έδειχνε» ξεκάθαρα Ρεάλ η οποία, μετά από εξαιρετικό μπλοκάρισμα του Αλάμπα σε προσπάθεια του Χάαλαντ, απείλησε μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα την εστία του Έντερσον με Ροντρίγκο, Τόνι Κρόος και Βαλβέρδε.

Αλλά, όπως στο πρώτο ημίχρονο η Ρεάλ «χτύπησε» τη Σίτι όταν αυτή είχε το πάνω χέρι, έτσι στο δεύτερο οι Σιτιζενς έδωσαν την απάντησή τους στην Βασίλισσα, ισοφαρίζοντας κόντρα στην ροή του αγώνα.

Ήταν ένα λάθος της ισπανικής άμυνας, συνδυασμός του Ρόδρι με τον Τζακ Γκρίλις στο ύψος της περιοχής, γύρισμα στον Ντε Μπρόινε ο οποίος, με συρτό σουτ από το ημικύκλιο, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον συμπατριώτη του και πέτυχε το τελικό 1-1 στο 67’ λεπτό.

Οι συνθέσεις:

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά – Ντάνι Καρβαχάλ, Ρούντιγκερ, Αλάμπα, Καμαβινγκά – Βαλβέρδες, Κρόος (84’ Τσουαμενί), Μόντριτς (87’ Νάτσο) – Ροντρίγκο (81’ Ασένσιο), Μπενζεμά, Βινίσιους Ζούνιορ.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον – Γουόκερ, Ρούμπεν Ντίας, Ακάντζι – Στόουνς, Ρόδρι – Μπερνάρντο Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Γκιντογκάν, Γκρίλις – Χά