ΑΡΗΣ: Μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Λεμεσού κόντρα στον ΑΠΟΛΛΩΝΑ

Τέλος αγώνα στο «αλφαμέγα» όπου ο ΑΡΗΣ πήρε ένα τεράστιο τρίποντο αφού νίκησε τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ με 2- 0 και έκανε ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τον ΑΡΗ αφού στις δύο πρώτες επιθέσεις του έπιασε την άμυνα του ΑΠΌΛΛΩΝΑ στον ύπνο και πέτυχε ισάριθμα γκολ, κάτι που έδωσε τεράστιο προβάδισμα στους πρωτοπόρους σχεδόν από τα αποδυτήρια.

Συγκεκριμένα στο 5′ λεπτό ο Mayabella πέτυχε με σουτ από κοντά το 1-0. Οι “Γαλάζιοι” δεν πρόλαβαν να συνέλθουν από το σοκ και δέχθηκαν νέο γκολ με κεφαλιά του Babicka στο 8′ λεπτό και το σκορ ανέβηκε στο 2-0 πριν καν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο.

Στη συνέχεια ο ΑΡΗΣ με προσοχή διαχειριζόταν το υπέρ του σκορ και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον ΑΠΌΛΛΩΝΑ.

Το 2-0 ήταν και το σκορ του Α’ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου  οι «Γαλάζιοι» προσπάθησαν να ανεβάσουν στροφές όμως δεν δημιουργούσαν προϋποθέσεις για να απειλήσουν την εστία των «Πρασίνων».

Ο ΑΡΗΣ διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ του σκορ  μέχρι το τέλος.

Το 2-0 υπέρ του ΑΡΗ ήταν το τελικό αποτέλεσμα δίνοντας ένα τεράστιο τρίποντο στην ομάδα του Shpilevsky και βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στον πρώτο τίτλο του Πρωταθλήματος στην ιστορία του.