Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ καλύτερος θριάμβευσε στο ντέρμπι της Λεμεσού

Τέλος αγώνα στο νέο γήπεδο Λεμεσού όπου ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ νίκησε την ΑΕΛ στο «αιώνιο» ντέρμπι της Λεμεσού.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ έδειχνε σταδιακά να είναι πιο απαιτητικός στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στο ντέρμπι με 0-1 με γκολ του Πιττα στο  11’ λεπτό.

Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και δεν επέτρεψε την εστία του Jovanovic να κινδυνεύσει.

Το 0-1 ήταν και το σκορ του Α’ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου η ΑΕΛ προσπάθησε να ισοφαρίσει όμως δεν ήταν απειλητική.

Σε κάποια στάδια του αγώνα υπήρξε ένταση με διαπληκτισμούς ποδοσφαιριστών και στο 73′ λεπτό οι 2 ομάδες έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές αφού αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη οι Roberge για τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ και Dewaest για την ΑΕΛ.

Στο 86′ λεπτό ο Coll με απευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 0-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι “Γαλάζιοι” της Λεμεσού τερματίζουν στην 5η θέση στην κανονική περίοδο με 44 βαθμούς και θα επιδιώξει να κερδίσει ένα Ευρωπαϊκό εισιτήριο, ανατρέποντας τα εις βάρος του βαθμολογικά δεδομένα.

Η ΑΕΛ θα συνεχίσει στο Β’ γκρουπ αφού τερμάτισε στην 8η θέση με 35 βαθμούς.